начало

Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК

Бременност и нощни смени

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Бременност и нощни смени

Мнениеот sevenstramar » 09 Ное 2015, 18:37

Здравейте!
Искам да попитам някой наясно ли е с нощните смени по време на бременност. Днес съобщих на работодателя ми, но по мое желание ще си изкарам нощните смените до края на този месец. Иска се да попълня декларация, че съм съгласна да работя. Може ли да ми докара тази декларация някакви последствия? На постоянен трудов договор съм, надявам се , че няма да имам проблеми. На мястото където работя, нощните смени са за предпочитане и за това не ми е проблем да ги карам. :roll:
sevenstramar
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Мар 2014, 20:04

Re: Бременност и нощни смени

Мнениеот borovinka » 20 Ное 2015, 10:55

Какви "проблеми да ви докара тази декларация" освен здравословни?
За вас нощният труд е изцяло забранен. чл. 140, ал. 4, т. 2 от Кодекса на труда не предвижда опция с декларация да се съгласите на нощен труд. Дори и при проверка, няма да ви спаси декларацията.
Действайте на своя (и на работодателя ви) отговорност.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Бременност и нощни смени

Мнениеот Pause » 21 Ное 2015, 20:47

Принципно ,има абсолютна забрана за полагане на нощен труд от бременни работници / служители и тази забрана не може да се преодолее със предварително съгласие от тях обективирано в писмен документ или декларация КТ не предвижда. Но, затова е необходимо началото на бременността да бъде констатирана от медицинско лице и да бъде представен документа пред работодателя със молба за освобождавне от нощен труд , до началото на ползване на друг вид отпуск за бременност или раждане. Това е така ,понеже дава неблагоприятно отражение на работоспособността и организма на лицето полагащо нощен труд всъщност,в което е закрилата на горецитираната новела.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron