Страница 1 от 1

Залчаване на ипотека

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2007, 00:01
от renic
Може ли за малко мнения по следния въпрос:
Ако закупиш имот от публична продан - взискател банка, основание за принудително изпълнение - задължения по договор за кредит, вземанията по който обезпечени с ипотека, може ли ти като собственик да поискаш заличаване на ипотеката в службата по вписванията след влизане в сила на постановлението за възлагане и ако поискаш имат ли основания да откажат.

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2007, 09:35
от Ivailo5rov
Представи постановлението за възлагане за вписване. То от самосебе си заличава всички тежести върху имота. Такса 1 на хиляда по сметка на Агенцията по вписванията.

Re: Залчаване на ипотека

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2007, 12:21
от markovska
В чл.19 от ПВ е записано,че ипотеката се заличава с писмено съгласие на кредитора,дадено в нотариално заверена форма или влязъл в сила съдебен акт,с който се постановява заличаването.В ал.2 обаче е записано,че при публична продан се установява,че проданта е утвърдена и че кредитора не е дал съгласието си пред съдия изпълнителя да остане в сила ипотеката,но в случая пак е необходимо акт,въз основа на който да се заличи.

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2007, 10:13
от gudio
:cry: Има голям проблем със заличаването на ипотеките... произтичащ от ... :oops: дебилитета на повечето наши банки, които, за да ти приемат имота като обезпечение искат "чисто" удостоверение за тежести. Ето ви жив пример от моята практика: имаш вписана ипотека, имаш 5 год. по-късно вписана искова молба, че ипотеката е нищожна, докато тече на три инстанции производството по този иск, кредиторът на 10-тата година от първото вписване си подновява ипотеката, накрая идва отбелязано съд. решение, прогласяващо нищожността на ипотеката... По мное мнение, а и по мнението на повечето съдии по вписванията в София - тази последователност на вписванията = "чист от тежести имот"...но от правна гледна точка.. иначе в едно удост. за тежести излизат всички отбелязвания и няма думичката "заличена". Според банкови корифеи обаче подновяването на ипотеката е "ново вписване" и то трябва да се заличи..., също така "никъде не пишело", че първата ипотека е "заличена" (а има отбел. решение, че е нищожна).. :lol: Съд. по вп. не без основание казва, че не може да заличи подновяването, защото няма акт, който да го постановява... нито би могъл да "заличи" първото вписване, защото също няма такъв акт, а има отбелязване, че е нищожна самата ипотека като договор и това било достатъчно.
А и "новелата" в чл.19 ПВ, на която обръща внимание markovska всява допълнителна обърквация - нали публ. продан погасява ипотеките (спр. ЗЗД). Погасява ги, ама за да се заличат, трябвало според редакцията на ПВ - съдебно решение, потвърждаващо проданта ? Ами ако никой не я е обжалвал, нито оспорвал тази продан ? "Вечно вписана незаличаема ипотека" :oops: Ако заведеш някакъв иск, ще ти кажат, че е недопустим, нямаш правен интерес...