Страница 1 от 1

Липса на разрешение за ползване

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2021, 13:46
от isivarb
Моля за помощ по следния казус:
Притежаваме със сестра ми по един етаж от къща, за която имаме НА и проект за преустройство и делба от 2011г. Къщата е строена 1963г., преустроявана 1987г. на базата на одобрени проекти. Никога не сме имали разрешение за ползване. Сега сестра ми продава своята част на сина ми, но банката му отказва кредит, защото няма разрешение за ползване.
Как е най - лесно, бързо и евтино да постъпим?

Re: Липса на разрешение за ползване

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2021, 18:29
от guest1
isivarb написа:Къщата е строена 1963 г., преустроявана 1987 г. на базата на одобрени проекти. Никога не сме имали разрешение за ползване.

Здравейте!
Термина „разрешение за ползване“ се въвежда със ЗТСУ - 1973 година!
Щом:
    „Къщата е строена 1963 г.“ - тогава е действал „Закона за планово изграждане на населените места“ ДВ. бр. 227 от 1 Октомври 1949 г. В „Правилника за ПИНМ“ пише:
    Чл. 253. Обитаването и използуването на нови масивни строежи (сгради, пристройки или надстройки) - в градовете, и на нови масивни обществени строежи - в селата, се разрешават след преглеждането и приемането им от техническата и здравна служба при съответния народен съвет.
    Допуска се преглеждане и приемане на отделни части от строежите.
    Преглеждането на строежите става по писмено заявление на инвеститора или другите заинтересовани лица. Заявлението трябва да бъде подадено най-късно в 7-дневен срок след завършване на строежа.
    Строежите трябва да бъдат годни за обитаване и използуване в хигиенно и строително отношение. Същите трябва да бъдат изпълнени съобразно действуващите законни разпоредби, съответно - съобразно строителното разрешение, одобрените планове и другите строителни книжа.

    „преустроявана 1987 г. “ - тогава вече е действал „Закона за териториално и селищно устройство“ ДВ. бр. 29 от 10 Април 1973 г.
    В този закон се говори за „строително разрешение“ - за строеж, а не за „разрешение за ползване“ на готовата постойка.
    Чл. 158. (1) Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол:
    7. забранява достъпа и експлоатацията на строежи, за които не е издадено разрешение
    за ползване;
    8. издава разрешения за ползване и отменя незаконосъобразно издадени;
    (2) Органите на Дирекцията за национален и строителен контрол:
    3. контролират издаването на разрешения за ползване на завършени законно изградени
    строежи;
Отидете в местната Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК) и поискайте копие от „Разрешението за ползване“ - ако такова е било издадено след преустройството от 1987 г.

Re: Липса на разрешение за ползване

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2021, 23:04
от isivarb
Разрешение за ползване никога не сме имали. Имаме разрешение за строеж от 1963г. и одобрен проект, след това от 1987г. с одобрен проект за пристрояване към изградената сграда през 1963г. и от 2011г. проект за преустройство за делба, на базата на който си разделихме къщата със сестра ми с НА. Разрешение за ползване никога не сме вадили. Дори през 2011 г. нотариусът не е търсил такова.
Сега, обаче, банката го изисква, за да отпусне кредит.
Струва ми се голям проблем сега да вадим разрешение за ползване.

Re: Липса на разрешение за ползване

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2021, 23:36
от guest1
isivarb написа:Разрешение за ползване никога не сме имали. Имаме разрешение за строеж от 1963г. и одобрен проект, след това от 1987г. с одобрен проект за пристрояване към изградената сграда през 1963г. и от 2011г. проект за преустройство за делба, на базата на който си разделихме къщата със сестра ми с НА. Разрешение за ползване никога не сме вадили. Дори през 2011 г. нотариусът не е търсил такова.
Сега, обаче, банката го изисква, за да отпусне кредит.
Струва ми се голям проблем сега да вадим разрешение за ползване.

Нали това Ви казах!
До 1973 година се е издавало само „разрешение за строеж“, но не и „разрешение за ползване“!
През 1987 година или по-късно (след пристрояването) е трябвало да се издаде „разрешение за ползване“ - поне за новата част!

Затова Ви казах - отидете в ДНСК и при Главния архитект на Общината. Искайте документи за законността на сградата!

Re: Липса на разрешение за ползване

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2021, 23:55
от isivarb
Благодаря ви за съвета.

Re: Липса на разрешение за ползване

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2021, 11:10
от bozyo
отидете в общината и си пуснете заявление да ви се издаде удостоверение по §21 от Закона за устройство на територията.

Re: Липса на разрешение за ползване

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2021, 14:12
от guest1
bozyo написа:отидете в общината и си пуснете заявление да ви се издаде удостоверение по §21 от Закона за устройство на територията.

Пак добре, че не е „§ 22“!

Но не виждам и логика
§ 21. Когато във връзка с устройството на територията се държи сметка за заварени строежи, се имат предвид законните строежи.

Тук не става дума, за „връзка с устройството на територията“!

По-скоро - приложим е
§ 16. (1) Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.

Разрешението за ползване е част от строителните книжа.

Re: Липса на разрешение за ползване

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2022, 20:37
от stozashto
Поискайте удостоверение от общината на основание § 6 от ПЗР на НАРЕДБА № 2 ОТ 31 ЮЛИ 2003 Г. ЗА ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СТРОЕЖИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МИНИМАЛНИ ГАРАНЦИОННИ СРОКОВЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИ СТРОИТЕЛНИ И МОНТАЖНИ РАБОТИ, СЪОРЪЖЕНИЯ И СТРОИТЕЛНИ ОБЕКТИ