новодомец се настани в едропанелен жилищен блок и извърши следните действия:
1. Изби част от външна (фасадна) стена с цел разширение на жилищната си площ към прилежащия балкон,
2. Прокара кабел с контакт към осветлението на избата си, което е част от общото стълбищно осветление на жилищния вход с цел кражба на ток и превърна избата си в работилница за ремонт на мотоциклети и велосипеди, която стана източник на шум, замърсяване на общия избен коридор и обгазяване от използваните бензин, лакове и други токсични вещества.
Поради агресивното му поведение обитателите на етажната собственост (повечето възрастни хора) се страхуват да се оплачат.
Подадената жалба до Районния кмет не даде резултат. Цитирам част от отговора му.
По т.1.:
Констатирано е премахване на вратопрозорец и подпрозоречна стена между терасата и кухненското помещение. За извършените строително-монтажни работи е представено конструктивно становище от лицензиран инженер-конструктор.
Към момента на проверката няма налични условия за предприемане на действия съгласно чл. 223 от ЗУТ.
По т. 2 няма становище от районната администрация.
Въпроситет ми са:
По т.1: Необходимо ли е разрешение за строеж (РС) (очевидно такова няма)? Това незаконно строителство ли е и могат ли да бъдат извършвани такъв род строително-монтажни работи без съгласието на всички собственици на блока (или входа) по външна (фасадна) стена, след като тя е обща за всички собственици?
По т.2: Незаконно прокарания кабел към общото стълбищно осветление съответно незаконната работилница (т.е. ползването на избеното помещение не по предназначение) в обсега на кой закон попада? Промяната на предназначението му изисква ли издадено разрешение за ползване?
Кои нормативни текстове са нарушени в случая и срещу кого (извършителя или Районния кмет) и до къде (Кмет на голямата Община, ДНСК, Административен съд ...) следва да бъде отправена последваща жалба?
Благодаря за всеки компетентен отговор.