rusil69 написа:Здравейте.
Откриха ми заболяване, за което мога да получа ТЕЛК.
Българските работодатели не обичат болните хора и аз много се колебая дали да се явя.
Моля, кажете ми, ако получа ТЕЛК (и колко процента трябва да бъде), това пази ли ме от освобождаване по каквато и да е причина от работното ми място?
На постоянен трудов договор съм.
Ако е от значение, освен новото заболяване имам и дабет.
Благодаря на тези, които ще се отзоват!
Здравейте.
Първо - да коригираме някои неточности.
Няма да получите ТЕЛК, а решение за неработоспособност. Съгласно
Наредба за медицинската експертизаЧл. 3. (1) Експертизата на временната неработоспособност се извършва от лекуващия лекар/лекар по дентална медицина, от лекарските консултативни комисии (ЛКК), от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК).
(4) Експертизата на професионалните болести се извършва от ТЕЛК и от НЕЛК и включва потвърждаването или отхвърлянето на професионалния характер на заболяването
Не всяко заболяване би представлявало пречка, за изпълнение на конкретните трудови задължения.
Твърдението „българските работодатели не обичат болните хора“ също не е напълно вярно. Има достатъчно текстове, касаещи трудовите договори на лица със заболявания (трудоустроени или не), както и програма за насърчаване на работодателите да лица с трайни увреждания.
christophermiller написа:Трудовият кодекс на Република България предвижда, че работника може да бъде освободен от работа по реда на закона за социалното осигуряване (ЗСО), ако е получил временна неработоспособност (ТЕЛК) за период до 1 година. По време на този период работодателят няма право да прекратява трудовия договор с работника поради болест.
Ако сте получили ТЕЛК, то това би Ви осигурило законната защита по време на лечение и би Ви позволило да отсъствате от работа по причини, свързани с лечението Ви. За да получите ТЕЛК, ще трябва да се обадите на Вашата лична лекарска комисия, която ще Ви даде подробна информация за процедурата.
Относно размера на ТЕЛК, той е обикновено 90% от осигурителния доход на работника (осигурителният доход е общата сума на вноските за социалното осигуряване на работника и работодателя). Сумата на ТЕЛК обаче може да бъде ограничена в зависимост от осигурителния доход на работника и лимитите, определени от Закона за социалното осигуряване.
Накрая, нека подчертая, че получаването на ТЕЛК не гарантира автоматично, че няма да бъдете освободени от работното място по някаква друга причина. Например, ако работодателят може да докаже, че съществува законен основание за прекратяване на Вашия трудов договор, това може да се случи независимо от факта, че сте в болничен лист.
Много хаотично и невярно мнение!
Това освобождаване от работа в КТ е записано като Отпуск при временна неработоспособност - чл. 162 от КТ.
Сроковете по болничните листове са:
- до 14 календарни дни непрекъснато, но не повече от 40 календарни дни годишно - от лекуващия лекар;
- до 180 календарни дни, но за не повече от 30 календарни дни еднократно - от ЛКК;
- след 6 месеца без прекъсване/12 месеца с прекъсване - само с експертно решение на ТЕЛК.
Понятието „лична лекарска комисия“ си е за смях!
Относно размера на ТЕЛК - в решението на ТЕЛК се вписва процента неработоспособност, който няма финансово изражение. 90% от осигурителния доход е обезщетение за временна неработоспособност трудова злополука или професионална болест, а поради общо заболяване 80% - чл. 41, ал. 1 от КСО.
Колкото до прекратяване на ТД - работодателя трябва да има много сериозни основания. Защото трябва да убеди както ИТ, така и ТЕЛК - чл. 333, ал. 1 и 2 от КТ.