начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот Anna Yordanova » 12 Фев 2003, 17:43

Pischa s molba za pomosch-informachija!!!!!
S moja holandski partnor/giveem v Holandia/ iskame da sklychim brak v Bulgaria,no poslednija mesech se prevarna v xodene po makite!!!!
V Bulgaria ni iziskvat dokymenti,edinija ot koito e"Zakonodatelna spravka,che sklychenija v Bulgaria brak sche se priznae v posledstvie za ofichialen/legalen/v Holandia.
Tyk v Holandia ne izdavat takav dokyment zaschoto:sled legalizirane na "Dokymenta za sklychen brak" v Bulgaria v "Ministerstvo na vanschnite raboti"i Holandskoto posolstvo-brakat ni tyk v Holandia e legalen-tova e zakonovata sityachija tyk!
Kakvo trjabva da napravja za da osigyrja na obschinata v rodnija mi grad TAKAVA SPRAVKA-sled kato v Holandia nikoi ne iska da mi ja izdade?
Ostavam s nadegda za pomosch i informachija s yvagenie Anna
Anna Yordanova
 

Re: legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот адвокатче » 16 Фев 2003, 20:10

Ако можете да намерите в Холандия извлечение от съотвтения закон (или закони), който постановява това което казвате, а именно, че склю
адвокатче
 

Re: legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот адвокатче » 16 Фев 2003, 20:26

Ако можете да намерите в Холандия извлечение от съответния закон (или закони), който постановява това което казвате, а именно, че сключеният в България брак ще важи и там, опитайте да заверите това извлечение при някакъв държавен (евентуално Министерство на правосъдието) или общински орган, чийто подпис да бъде удостоверен след това от съответния орган (в Холандия това би трябвало да е служителят, отговарящ за регистъра при първоинстационния съд - the Registrar of the Courts of first instance) с така наречения "апостил" (Apostille /Convention de La Haye du 5 oktobre 1961). Така оформеното извлечение от закона трябва да бъде преведено или в Консулската служба в българското посолство в Холандия, или в България от заклет преводач, който след това да завери подписа си в Дирекция "Консулски отношения" при Министерството на външните работи на България. Това трябва да е достатъчно. Иначе такъв документ - законодателна справка няма кой да Ви издаде.
адвокатче
 

Re: legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот znajko » 17 Фев 2003, 01:53

Уважаема Анна,
струва ми се, че не са Ви обяснили какво точно искат от Вас. Действително Вашият партньор трябва да докаже, пред лицето по гражданското състояние, че по неговия отечествен закон не същестуват пречки за сключването на този брак, както и че не съществуват пречките по чл. 13 от Семейния кодекс. Но това не се прави със законодателна справка, а с удостоверение, издаден от орган по гражданското състояние по местожителството на Вашия партньор в Холандия.
Проверете още веднъж какво точно искат от Вас- не си правете труда да изисквате законодателна справка - това е абсурдно- лицето по гражданското състояние да тълкува чуждото законодателство!

[%sig%]
znajko
 

Re: legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот адвокатче » 17 Фев 2003, 20:24

И на мен ми се струва, че няма основание да се иска такава законодателна справка, и то за обстоятелства, които не са предвидени от Семейния кодекс, а именно последиците от сключването на брак, а не условията за това.
адвокатче
 

Re: legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот Anna Yordanova » 19 Фев 2003, 10:31

Blagodarja VI MNOGO za saveta!!!!!!
Takmo i tova napravixme,no se vartim v omagosan krag za sagalenie!!!!!
Ot tyk/v Holandia/ne iskat da vpischat v dokymenta"...Che njama prechki za sklychvane na brak v chygbina....",v Bulgaria ne iskat da priemat dokymenta bez tova izrechenie!!!!!!
E i.......?????Tolkova neizjasneni nescha!!!!!
Na vaprosa mi za Dvoino gragdanstvo v Posolstvoto ni tyk kazvat"..Ot 98 godina veche ne moge da imate dvoino gragdanstvo" tyk v obschinata ti davat vazmognost da gi imasch i dvete!!!!!Nima njama koordiniraschi ORGANI i INSTITYCHII da ytochnjata tova?????
Blagodarja VI osche vednag i prodalgavam!!Pozdravi ANNA
Anna Yordanova
 

Re: legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот Anna Yordanova » 19 Фев 2003, 10:41

Blagodarja Vi mnogo za reakchijata,no za sagalenie v Bulgaria iziskvat izrecenieto"Njama prechki za sklychvane na brak......"da bade vpisano v dokymenta na moja partnor/e tyk nikoi ne iska da go napische/v Holandia/!!!!!a i vigdam v Internet,che pri izdavane na dokyment-MOLBA veche ot Bulgaria /za sklychvane na brak s chygdenech/sascho e vpisano!!!!!Nima tova iziskvane moge da e EDNOSTRANNO/v koi zakon v Bulgaria "stoi"tova"izrechenie"????
Prodalgame da xodim po makite!!!!!Pozdraviiii ANNA
Anna Yordanova
 

Re: legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот znajko » 19 Фев 2003, 15:12

Ако трябва да сме максимално точни, на Вас не ви трябва изречение "...Che njama prechki za sklychvane na brak v chygbina....". Това, което трябва да впишат в документа е, че няма пречки за сключване на брак по холандския закон. Отделно от това документът трябва да съдържа информация за наличието/липсата на обстоятелствата, които представляват пречки по българския закон- Семейният кодекс, чл.12 и 13. А текстовете от Семейния кодекс, които касаят Вашия проблем са чл.130 и 131 във връзка с чл.12 и 13. След малко ще Ви ги копирам тук

[%sig%]
znajko
 

Re: legalizachija na sklychen brak v Bulgaria v chygbina

Мнениеот Anna Yordanova » 19 Фев 2003, 16:45

BLAGODARJA VI!
Nikoga tyk njama da namerim naschata Bulgarska otzivchivost i gelanie da pomognesch-dori i na nepoznat!!!!!
Anna Yordanova
 

Re: текстовете, които Ви интересуват

Мнениеот znajko » 19 Фев 2003, 17:18

ВЪЗРАСТ ЗА ВСТЪПВАНЕ В БРАК
Чл. 12. (1) Брак може да сключи лице, навършило осемнадесет години.
(2) По изключение, ако важни причини налагат това, брак може да сключи и лице, навършило шестнадесет години, с разрешение на председателя на районния съд по местожителството на лицето. Ако и двамата встъпващи в брак са непълнолетни и са от различни райони, разрешението се дава от председателя на районния съд по местожителството на единия от встъпващите в брак по техен избор. Председателят изслушва непълнолетния, неговите родители или неговия попечител. Мнението на родителите или на попечителя може да бъде дадено и в писмена форма с нотариално заверен подпис.
(3) Непълнолетният с встъпването в брак става дееспособен, но той може да се разпорежда с недвижим имот само с разрешение на районния съд по местоживеенето му.
ПРЕЧКИ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА БРАК
Чл. 13. (1) Не може да сключи брак лице:
1. което е свързано с друг брак;
2. което е поставено под пълно запрещение или страда от душевна болест или слабоумие, които са основание за поставянето му под пълно запрещение;
3. което страда от болест, представляваща сериозна опасност за живота или здравето на поколението или на другия съпруг, освен ако болестта е опасна само за другия съпруг и той знае за нея.
(2) Не могат да сключват брак помежду си:
1. роднини по права линия;
2. братя и сестри, техните деца и други роднини по съребрена линия до четвърта степен включително;
3. лица, между които осиновяването създава отношения на роднини по права линия и на братя и сестри.

СКЛЮЧВАНЕ НА БРАК МЕЖДУ БЪЛГАРСКИ И ЧУЖД ГРАЖДАНИН пред български орган по гражданското състояние
Чл. 130. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Чужд гражданин, който сключва брак с български гражданин в Република България или пред български дипломатически или консулски представител в чужбина, или пред капитан на български кораб в открито море, трябва да удостовери, че по неговия отечествен закон няма пречки за сключването на брака.
УСЛОВИЯ ЗА ВСТЪПВАНЕ В БРАК
Чл. 131. (1) За български гражданин, който сключва брак в чужбина, са задължителни разпоредбите на чл. 12 и 13. Разрешението му по чл. 12, ал. 2 може да се даде от българския дипломатически или консулски представител.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) За чуждия гражданин, който сключва брак с български гражданин пред длъжностно лице по гражданското състояние в Република България или пред български дипломатически или консулски представител в чужбина, или пред капитан на български кораб в открито море, условията за сключване на брак се определят по неговия отечествен закон, като разпоредбите на чл. 13 на този кодекс са задължителни.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) За чужди граждани, които сключват брак помежду си пред длъжностно лице по гражданското състояние в Република България или пред капитан на български кораб в открито море, условията за сключване на брак се определят по техните отечествени закони. В тези случаи е задължителна разпоредбата на чл. 13, ал. 1. Освен това не може да се сключи брак между роднини по права линия и между братя и сестри.
znajko
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 33 госта


cron