начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Морален (и не само) казус

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Морален (и не само) казус

Мнениеот BlaueAugen » 03 Авг 2004, 14:37

Бивши съпрузи имат съсобствено жилище, в което живее съпругата с двете деца, които по силата на бракоразводното решение ще живеят в това жилище до пълнолетие. На какъв размер обезщетение има право съпругът, лишен от ползването на своята идеална част, при положение че в жилището живеят и децата на собствено основание и съпругата търпи фактически ограничения в ползването на жилището поради съжителството й с децата? Т.е. тя реално не ползва сама цялото жилище, защото е принудена да го дели с децата си. Дали може да се поддържа, че съпругът има право на обезщетение за по-малко от 1/2 ид.ч.? Питам защото лишеният от ползването съпруг иска точно толкова обезщетение, колкото издръжка е длъжен да плаща за децата.
BlaueAugen
 

Re: Морален (и не само) казус

Мнениеот донна2 » 03 Авг 2004, 14:49

Той може да иска обезщетение в размер на пазарния наем само заползването от бившата си съпруга ,но не и за децата , кое и колко ще се види от експертизата ,макар че съда не е длъжен да се съобрази с нея.
донна2
 

Re: Морален (и не само) казус

Мнениеот рери » 03 Авг 2004, 15:31

той може много да си иска. не може да се прихваща задължението му за издражка с обезщетението което трябва да му плаща съпругата, че ползва предоставената й от съда негова 1/2 ид.част от жилището.
рери
 

Re: Морален (и не само) казус

Мнениеот BlaueAugen » 04 Авг 2004, 14:51

Искам да кажа, ако пазарният наем за апартамента е примерно 100 евро, има право неползващият съпруг да иска 50 евро обезщетение, или например 25-30 евро. При определяне на обезщетението по чл. 31 ЗС трябва ли съдът да вземе предвид факта, че и децата живеят в това жилище въз основа на бракоразводното решение?
BlaueAugen
 

Re: Морален (и не само) казус

Мнениеот shveda » 04 Авг 2004, 16:08

Да, задължително ще го вземе впредвид, защото родителят е длъжен да осигури жилище на непълнолетните си деца. Имаше такова решение на ВКС, но в момента не се сещам кое. Ако имаш АПИС влез в препратките по чл. 31 от ЗС.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: Морален (и не само) казус

Мнениеот Anastassia Terzieva » 10 Окт 2004, 00:09

i da ia sadi i da ia osadi kak tochno shte i sabere tezi pari :)))))
kakto kaza kolegata ne moje da se napravi prihvashtane a stigne li se do izpulnitelno delo ... nai veroiatno niama da ima nishto sekvestiruemo.
osven tova vupreki che ima pravo spored GPK da iska da mu se prisadi i edno budeshto preiodichno vzemate v sada mnogo mnogo ne sa sklonni da gledat neshatata ot tozi ugul.
nai veroitno shte mu prisadiat samo za minal preiod, i kakvo na vseki 2-3 godini shte ia sadi otnovo za pari koito ne moje posmartno da si sabere?....
uspokoite jenata che sigurno i e otishlo sarceto v petite
aman ot bezotgovorni bashti!!!
Anastassia Terzieva
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron