Страница 1 от 1

подялба на жилище

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2004, 20:26
от приятелка
Моля,помогнете при следната заплетена ситуация:
Двама съпрузи живеят разделени без документен развод.По време на брака братът на жената й прави дарение,придружено с документ,посочващ,че дарението се прави именно с цел закупуване на апартамент.След раздялата жената се мести с пълнолетните деца в друг град.Мъжът остава сам в апартамента,живее в него вече7-8 години,плаща и данъци за жилището(жената също ги плаща с пощенски записи).Въпросите ми са:1.Документите на жената достатъчни ли са,за да има тя пълни претенции към жилището?2.Факта,че мъжът живее там толкова време и плаща данъци(или поне 50% от тях)прави ли го съсобственик?3.Може ли жената да прати нотариална покана и да поиска само с нея освобождаване на жилището и дори плащане на наем от мъжа?(един адвокат беше ми казал,че може да се претендира и за наем?!). В крайна сметка какво трябва да предприеме жената,за да получи жилището?

Re: подялба на жилище

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2004, 20:40
от donna2
Развод ,имате документ с какви пари е придобит имота и за какво са дадени то по
силата на чл.20 от СК това си е лично ваше имущество ,но понеже имате сключен брак няма начин да го изгоните , няма начин да претендирате наем от другия съпруг след като не сте разведени .

Re: подялба на жилище

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2004, 20:44
от приятелка
И как в крайна сметка жената да си вземе жилището?Документът и дарението няма ли да й бъдат в плюс при делото за подялба?

Re: подялба на жилище

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2004, 20:52
от donna2
подялба ли че то си е лична нейна собственост ,вижте с иска за развод могат да се съединят и всички други искове ,след като имота е придобит с пари които са ви дарени лично на вас за закупуването му ,то не виждам какво ще делите ,този факт просто ще го заявите на съда ,съпруга ви ако иска може да обжалва да възразява
негов си проблем

ето ви законовия текст от СК
Лично имущество

Чл. 20. (1) Вещите, правата върху вещи и паричните влогове, придобити преди брака, както и вещите, правата върху вещи и паричните влогове, придобити през време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил. Лични са и вещите и правата върху вещи, придобити от единия съпруг по реда на Гражданския процесуален кодекс, когато се насочва принудително изпълнение за личен дълг на другия съпруг върху вещи и права върху вещи, които са съпружеска имуществена общност.

(2) Лични са движимите вещи, придобити от единия съпруг през време на брака, които му служат за обикновено лично ползуване или за упражняване на професия.



--------------------------------------------------------------------------------


Преобразуване на лично имущество

Чл. 21. (1) Лични са вещите, правата върху вещи и паричните влогове, придобити през време на брака изцяло с лично имущество по чл. 20, ал. 1 или с друго лично имущество, придобито преди брака.

(2) Когато вещите, правата върху вещи и паричните влогове са придобити отчасти с лично имущество по предходната алинея, лично притежание на съпруга е съответна част от придобитото, освен ако тази част е незначителна.

Re: подялба на жилище

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2004, 19:56
от Тета
Докато не влезе в сила съдебно решение за развод, делбата на придобито по време на брака жилище е невъзможна. Съпругата не може да иска наем от съпруга си, дори и да не живеят заедно.
Ако съпругата претендира, че е апартаментът е нейна лична собственост , защото е купен с пари, които са й били лично дарени от брат й, трябва да води дело. В документът на брат й трябва да пише, че парите се даряват лично на сестрата, а не на нейното семейство. Може да се наложи и разпит на свидетели.

Re: подялба на жилище

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2004, 10:48
от Приятелка
Тета,точно това пише в документа-брата дарява на съпругата пари за за купуване на апартамент.Не се ли разминавате в мненията с donna?Тя твърди,че тази собственост е лична на съпругата и не подлежи на делба,а ти говориш за дело?!

Re: подялба на жилище

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2004, 10:52
от donna2
не не се разминават собственоста е лична на съпругата ,както казах и по-горе с иска за ръазвод се съединяват всички др. искове , този факт може да се установи в бракоразводното дело ,а ако не е направено в отделен исков процес.