Страница 1 от 1
nasledqvane
Публикувано на:
27 Апр 2004, 20:02
от lili1
Починал е наследодател, който е оставил в наследство 1/6 ид.ч. от имот, придобит по давност - отразено е в нотариалния акт. След смъртта му го наследява съпругата му и двете му дъщери, като придобиването на имота става по време на брака, а съпругата му не фигурира като собственик. В този случай наследствените ид.части трябва ли да се считат за съпружеска имуществена общност и да се наследява по съответния начин или съпругата и двете дъщери наследяват по равни части, т.е. по 1/3?
Re: nasledqvane
Публикувано на:
27 Апр 2004, 20:07
от donna2
разбира се след като са го владели по време на брака значи е СИО , няма значение че съпругата не фигурира в акта
има една много хубава книжка на Васил Гоцев "Имуществени отношения между съпрузите",издателство "Наука и изкуство"-София ,1988г. ако ви преставлява интерес потърсете я там има описани какви ли не казуси свързани със СИО
Re: nasledqvane
Публикувано на:
27 Апр 2004, 20:49
от Нотариус от София
Без значение кой е титулярът на акт за давност, ако последното записано придобивно основание е давност (например: наслдество и давност, покупко-продажба и давност, учредяване право на строеж и давност), то имотът (съответно идеалана част от него) стават съпружеска имуществена общност. Приема се, че придобивната давност е възмезден метод, защото владението изиска все пак воля, усилия и ... средсва. Следователно при изчисляване на наследственита квоти, "отделете" половиата за преживелия съпруг и другата делите между всички наследници по закон. Не забравяйте, че съпругата наследява със всички редове наследници....
Въобще - усрех!
Re: nasledqvane
Публикувано на:
30 Апр 2004, 09:46
от monteskio
Изцяло съм съгласен с НОТАРИУСА поради следното:
Съпружеска имуществена общност представляват : (СК )
Чл. 19. (1) Вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи независимо от това, на чие име са придобити.
(2) Съвместният принос на съпрузите може да се изрази във влагането на средства и труд, в грижи за децата и работа в домакинството.
(3) Съвместният принос се предполага до доказване на противното.
Чл. 27. При прекратяване на имуществената общност дяловете на съпрузите са равни. ( СИО се прекратява при развод, смърт, унищожаване ан брака )
След откриване на наследството разпределението на дяловете се извършва при спазване на следното правило: ( ЗН )
Глава втора
НАСЛЕДСТВО ПО ЗАКОН
Чл. 5. (1) Децата на починалия наследяват по равни части.
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
Надявам се да съм внесъл ясното по представеният от Вас казус
MONTESKIO
Re: nasledqvane
Публикувано на:
03 Май 2004, 11:52
от Ирина
Делът на съпругата ще бъде 2/3 от наследството, а на всяко от децата - по 1/6. Т.е. като цяло - съпругата ще притежава 1/9 от целия имот, а всяко от децата - по 1/36.