начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

трудово законодателство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


трудово законодателство

Мнениеот м » 14 Май 2003, 15:00

Макар, че временни трудови договори според кодекса на труда не съществуват работодателите заставят служителите си да указват срок при подписването на договорите. След изтичане на изпитателния срок и двукратно продължаване за една година договорът ако се продължи трябва да е безсрочен. Законно ли е да прекратят договора на даден служител и на следващият ден да го назначат отново на срочен договор на същата длъжност. Как може да се защити в случая ттози служител?
м
 

Re: трудово законодателство

Мнениеот ТТТ » 17 Май 2003, 22:46

Това,което казвате в началото на написаното е невярно.Институтът на срочните трудови договори съществува в КТ и с помощта на един добър юрисконсулт може да се използва по различни начини от работодателя.За да се изясни Вашия казус,трябва да се проучат точно всички сключени от лицето договори с работодателя му.Така ще се проследи дали съответстват на изискванията на различните членове в КТ за сключване на съответния вид договор .
Опитвам се да бъда полезна.Но съм изумена,че на това Ваше писмо толкова време няма отговор.Няма юристи с интереси в областта на трудовото право или нещата действително са толкова объркани в тази сфера?
ТТТ
 

Re: трудово законодателство

Мнениеот Ivas » 18 Май 2003, 17:59

Ne e zakonno.Obarnete se kam specialist po trudovo pravo.
Ivas
 

Re: трудово законодателство

Мнениеот ТТТ » 18 Май 2003, 19:19

Уважаеми/а Ivas,не съм съгласна с категоричната Ви позиция по изложения казус,а именно,че не е законно.А ако става въпрос за срочен трудов договор по чл.68 ал.1 т.2 - завършва се определена работа и се сключва от следващия ден пак срочен ТД по същия член за извършване до завършване на друга определена работа.Или - ТД е бил по чл.68 ал.1,т.3 - за заместване на работник или служител,който отсъства от работа.Връща се титуляра и ако специалистът,който трябва да освободи мястот му е оценен като особено добър работник - намира се възможност с него да бъде сключен друг ТД.
Благодаря Ви за мнението по повод моята тема във форума - Колективен трудов договор.Очевидно само ние с Вас се "пробваме" по темите от трудовоправните отношения.
ТТТ
 

Re: трудово законодателство

Мнениеот juris » 18 Май 2003, 23:14

Ако трудовият Ви договор се е превърнал в безсрочен,само с Ваше писмено съгласие може да се направи връщане към срочния трудов договор по КТ.Ако ли работодателят поиска да прекрати безсрочния трудов договор,той следва да изнамери някое от изчерпателно изброените основания в КТ за прекратяване на трудово правоотношение и да Ви даде едномесечно предизвестие.Едва след изтичането му трудовото правоотношение е прекратено и би могъл да иска да сключва с Вас нов срочен договор.Подобно поведение едва ли би оправдало посоченото от работодателя основание за прекратяване на договора и ще може да се атакува основателността на заповедта за прекратяването по съдебен ред.
Ако ли просто е изтекъл срокът на трудовия Ви договор и преди да се е превърнал в безсрочен работодателят се е противопоставил на продължаването му,поне според закона той има право да поиска сключване на нов срочен договор.Ако срочният договор е бил с изпитателен срок е странно противопоставянето на работодателя да се превърне договора в безсрочен след като сключва нов срочен договор.Може да се помисли по въпроса как да се потърси защита срещу това поведение на работодателя по съдебен ред,но доколкото има зависимост от него Вие следва да кажете има ли смисъл да се коментира подобен вариант.Що се отнася до твърдението Ви,че е изтекъл изпитателният срок и е имало на два пъти продължаване за по една година и едва след това може договорът да стане безсрочен - според мен сте се изразили неточно,точно такъв договор КТ не предвижда и се съмнявам да може да се договори от страните по него.
juris
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:33


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron